Gastroenterologija

Šta je gastroenterologija?

Gastroenterologija je grana interne medicine koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i lečenjem bolesti i poremećaja koje pogađaju digestivni (probavni) trakt. One utiču na varenje i probavu, apsorpciju hranjivih materija i funkciju digestivnih organa (jednjak, želudac, debelo  i tanko crevo, jetra, žučna kesa, pankreas).

Takođe, proučava kako gastrointestinalni sistem utiče na druge sisteme u telu, kao što su imunološki i nervni sistem. 

Gastroenterolog je specijalista interne medicine, subspecijalista iz gastroenterologije koji se fokusira u svom radu na dijagnostiku i lečenje različitih formi poremećaja i bolesti digestivnog trakta. 

Naši gastroenterolozi rade u bliskoj saradnji sa drugim specijalistima, kako bi pružili sveobuhvatan, multidisciplinarni tretman pacijentima. 

Ključni aspekti gastroenterologije

Ključni aspekti gastroenterologije su:

Anatomija i fiziologija digestivnog trakta

Gastroenterolozi proučavaju da li je poremećena struktura i funkcija organa digestivnog trakta, uključujući kako hrana prolazi kroz telo, procese varenja i apsorpcije hranjivih materija i procese probave. 

Dijagnostika

Dijagnostika uključuje pored fizičkog pregleda gastroenterologa i razne dijagnostičke procedure kao što su: laboratorijska dijagnostika, ultrazvučna dijagnostika, ali po potrebi i endoskopske procedure (gornja, donja endoskopija, ERCP i druge) CT i MRI. 

Lečenje i terapija 

Gastroenterolozi primenjuju različite terapijske procedure, prilagođavajući prepisanu terapiju konkretnom pacijentu i njegovom stanju, u cilju stabilizacije gastrointestinalnog zdravlja pacijenata i oporavka.

Ovo može uključivati primenu lekova, preporuke za korekciju načina ishrane i unošenja promena u životni stil, ali i hirurške intervencije ukoliko se pokaže potreba za istima.

Prevencija 

Ističe i promoviše važnost prevencije gastrointestinalnih bolesti putem rane dijagnostike, redovnih preventivnih pregleda i praktikovanja zdravih prehrambenih i životnih navika. 

Koji su najčešći poremećaji i bolesti digestivnog trakta?

Neki od najčešćih poremećaja i bolesti digestivnog trakta su:

Čir: rana na sluzokoži želuca, tankom crevu ili jednjaku, koja može biti uzrokovana prekomernim korišćenjem nekih lekova, infekcijom Helicobacter pylori ili drugim faktorima.

Honična zapaljenska bolest creva: grupa autoimunih oboljenja koja uključuju Ulcerozni kolitis i Kronovu bolest, koje karakteriše upala creva.

Divertikuloza i divertikulitis: Divertikulumi su male izbočine sluznice debelog creva.

Divertikuloza se odnosi na prisustvo ovih izbočina, dok divertikulitis predstavlja upalu ili infekciju divertikuluma.

Rak digestivnog trakta: može se razviti u bilo kom delu digestivnog trakta, uključujući jednjak, želudac, tanko i debelo crevo, jetru i pankreas.

Hepatitis: upala jetre koja može biti izazvana virusima, prekomernim konzumiranjem alkohola, toksinima, autoimunim reakcijama, raznim poremećajima metabolizma.

Ciroza jetre:  ireverzibilno oštećenje jetre koje rezultira promenama u strukturi jetre i funkciji, obično uzrokovano dugotrajnim alkoholizmom, hepatitisom ili drugim faktorima.

Pankreatitis: upala pankreasa koja može biti akutna ili hronična i može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući alkohol, žučne kamence ili hiperlipidemiju.

Gastrointestinalne infekcije: mogu uticati na bilo koji deo gastrointestinalnog trakta, uzrokovane bakterijama, virusima, parazitima ili gljivicama.

Sindrom iritabilnog kolona (nervozna creva) – (SIC: funkcionalni gastrointestinalni poremećaj) koji uzrokuje bol u stomaku, nadutost, promene u stolici i druge simptome, iako nema organskog uzroka.

Preterano razmnožavanje bakterija u tankom crevu – SIBO: stanje u kojem se bakterije koje obično žive u donjem delu gastrointestinalnog trakta, poput debelog creva, nenormalno razmnožavaju i naseljavaju tanko crevo.

Ovo stanje može dovesti do različitih digstivnih smetni, simptoma i problema sa varenjem.

Gastro-ezofagealna refluksna bolest (GERB) – stanje u kojem kisela tečnost iz želuca vraća u jednjak, što može uzrokovati gorušicu i oštećenje jednjaka.

Ovi su samo neki od najčešćih poremećaja i bolesti koje dijagnostikuju i leče gastroenterolozi. Postoje i brojne druge gastrointestinalne bolesti i stanja.

Kada treba da se obratite gastroenterologu?

Trebali bi da se obratite specijalisti interne medicine – gastroenterologu ako imate neke od sledećih simptoma ili stanja:

  • Hronični ili intenzivni bol u stomaku;
  • Probavne smetnje: proliv ili zatvor, pojava nadutost nakon jela, osećaj mučnina ili nagon za povraćanjem, sluzi u stolici;
  • Prisustvo krvi u stolici, tamnu ili svetlu stolicu;
  • Prisutan gubitak težine bez očiglednog razloga;
  • Hroničnu gorušicu ;
  • Teškoće pri gutanju, poznate kao disfagija; 
  • Gubitak apetita;
  • Simptomi kao što su žutica (žutilo kože i očiju), bol u desnom gornjem delu trbuha ili oticanje stomaka, mogu ukazivati na bolesti jetre. 

U svakom od ovih slučajeva, važno je da zakažete pregled kod gastroenterologa radi dalje dijagnostike i lečenja.

Takođe, ako postoji pozitivna porodična anamneza oboljenja gastrointestinalnog trakta kod užih članova porodice, to može povećati rizik kod osobe i biti povod za redovne preventivne preglede gastroenterologa.

    Gastroenterološke usluge u Poliklinici „Hematologika“

    INFO

    Za informacije o cenama usluga, posetite naš cenovnik usluga

    Naš gastroenterološki tim

    dr Marko Vojnović
    Gastroenterologija